f t g m
  • Architektura miast

  • Rynek budowlany w Polsce

  • Biura architektoniczne

  • Budowa elementów architektonicznych

Copyright 2019 - Custom text here

Materiały budowlane

W tym rozdziale nie chcemy omawiać tradycyjnych materiałów, z którymi zaznajomieni się zapewne wszyscy, którzy mają jakikolwiek kontakt z branżą. Tutaj prezentować będziemy nowe trendy w budownictwie, a co za tym idzie również nowoczesne materiały wykorzystywane w branży.

 

Aerożel (Aerogel) – materiał wykorzystywany do dociepleń budynków. Sprawdza się zwłaszcza w miejscach gdzie nie ma możliwości zwiększenia warstwy termoizolacyjnej. W ponad 90% aerożel składa się z powietrza, pozostała część to krzemionka. Jest to jeden z najlżejszych i najtrwalszych materiałów. Jego gęstość zbliżona jest do gęstości powietrza. Nie przewodzi ciepła, przez co jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym, dodatkowo topi się w temperaturze topnienia krzemionki czyli 1200ºC, co sprawia, że nie stanowi zagrożenia pożarowego.

  

Próżniowe panele izolacyjne – również wykorzystywane w termoizolacji, ich działanie oparte jest na izolacyjnych właściwościach próżni. Panele VIP swoją budową przypominają termos. Wewnątrz składają się z elementów utrzymujących poróżnię, z zewnątrz zaś wyposażone są w elementy zapobiegające przedostawaniu się powietrza do próżni. Budowa i funkcje paneli sprawiają, że są one znacznie wydajniejsze niż styropian czy wełna izolacyjna.