f t g m
  • Architektura miast

  • Rynek budowlany w Polsce

  • Biura architektoniczne

  • Budowa elementów architektonicznych

Copyright 2019 - Custom text here

Inteligentny budynek

Inteligentne domy – rozwiązaniem wszystkich kłopotów?

 

Inteligentny dom to nic innego jak system zarządzania instalacjami wewnątrz budynku. Pozwala on na jednoczesną kontrolę wielu elementów domu, a możliwe jest to dzięki systemom czujników i kontrolerów zamontowanym w przestrzeni domu.

 

Inteligentne domy z jednej strony umożliwiają ich posiadaczom zdalną kontrolę nad domem, z drugiej same są zaprojektowane w ten sposób aby optymalnie dostosowywać wnętrze do potrzeb osób przebywających w nim.

 

W ramach systemu zarządzania inteligentnym domem, zintegrowane zostają:

 

- monitoring i system alarmowy

- system przeciwpożarowy

- ogrzewanie

- oświetlenie

- system, który umożliwia symulację obecności użytkowników w domu, podczas gdy fizycznie są oni po za nim

- system pogodowy – dzięki czujnikom zewnętrznym dostosowuje wnętrze domu do warunków atmosferycznych. Zamyka okna na wypadek deszczu czy podnosi temperaturę powietrza w przypadku mrozów

- system kontroli dostępów – jest używany zwłaszcza w budynkach firm, gdzie pracownicy mogą wejść do budynku jedynie posiadając odpowiednią przepustkę

- system personalizacji – ten system może zostać od górnie zaprogramowany, wówczas wprowadza się do bazy dane odnośnie preferencji danej osoby przebywającej w budynku; system może też sam uczyć się o preferencjach poszczególnych mieszkańców domu i następnie je odtwarzać dostosowując pomieszczenia do potrzeb konkretnych osób.