f t g m
  • Architektura miast

  • Rynek budowlany w Polsce

  • Biura architektoniczne

  • Budowa elementów architektonicznych

Copyright 2019 - Custom text here

Jak wybrać dobrą suwnicę - podstawowe informacje, które trzeba znać

 

 

Na początek zastanówmy się czym dokładnie jest suwnica. Ponieważ jak to często bywa – zwykle kojarzymy czym jest dana rzecz. Natomiast jeżeli mamy dokładnie wyjaśnić, to okazuje się, że nie wiemy zbyt wiele na dany temat.


Przedstawiciel firmy panda.pl/ wyjaśnia, że przede wszystkim suwnica jest rodzajem dźwignicy, która służy do przenoszenia materiałów w pionie i poziomie. Najczęściej jest wykorzystywana do przewożenia towarów. Są one niezastąpione między innymi podczas ładunku statków. Jednak, oczywiście wykorzystuje się ją w innych dziedzinach, np. podczas budowy mostów, tras kolejowych.

 

 Suwnice nad wodą.

 Suwnice nad wodą.

 

Jakie są rodzaje suwnic?

Dzielimy je na dwie główne kategorie:


1. Suwnice pomostowe - instalowane są głównie wewnątrz hal przemysłowych. Przede wszystkim ich głównym celem jest usprawnienie procesów produkcyjnych. Tego rodzaju suwnice mogą być nawet zdalnie sterowane. Przewodowo, oraz bezprzewodowo.


2. Suwnice bramowe – wykorzystywane są głównie na zewnątrz, m.in. w stoczniach, gdzie wykorzystuje się je do ładowania towarów na statek.

 

Każda suwnica musi zawierać pewne elementy. Najważniejszym z nich jest wciągnik, lub wciągarka – w zależności od tego do czego wykorzystywane jest dane urządzenie.
Jest to mechanizm służący do podnoszenia i opuszczania towaru. Wciągnik jest przeznaczony dla mniejszych towarów. Zwykle jest w stanie podnieść maksymalnie 5 ton. Ponadto wszystkie jego elementy są obudowane w jedną, spójną całość.
Natomiast wciągarka ma znacznie większy udźwig. Może podnosić nawet elementy, które ważą kilkanaście, lub kilkaset ton.

 

 

Jak wybrać dobrą suwnicę?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, na kluczowe parametry. Należy zwrócić uwagę na każdy z wymienionych, ponieważ wszystkie mają duże znaczenie.

 

  • Wysokość podnoszenia – jest to wysokość, na jaką suwnica może maksymalnie podnieść ładunek. Zbyt mała wysokość uniemożliwi poprawne działanie suwnic.

 

  • Udźwig – kolejny istotny element, który wskazuje jak wielki ciężar jest w stanie podnieść suwnica.

 

  • Prędkość jazdy i podnoszenia – ona wskazuje na to jak szybko pracuje maszyna.

 

  • Rozpiętość suwnicy – odległość między szynami. Dzięki temu wiesz na jakich odległościach możesz wykorzystać urządzenie.

 

  • GNP (grupa natężenia pracy) – jest to sposób pomiaru intensywności wykorzystania dźwignicy.

 


Jak widać wybór odpowiedniej suwnicy wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. W tym wpisie przekazałem najważniejsze informacje na ten temat.